8/11/11

Πανελλήνιο ρεκόρ ελεύθερης κατάδυσης με σταθερά βάρη

Από τις 15 έως 25 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ελεύθερης κατάδυσης AIDA Individual Depth World Championships.

Περισσότεροι από 140 αθλητές από ολόκληρο τον κόσμο πήραν μέρος σε μια άριστη διοργάνωση.
  Τη χώρα μας εκπροσώπησε η εθνική ομάδα της AIDA Hellas με οκτώ αθλητές κ μία αθλήτρια σε όλες τις κατηγορίες ( CWT, CNF, FIM ). Ο απολογισμός της συμμετοχής μας ήταν ιδιαίτερα πετυχημένος : ένα χάλκινο μετάλλιο (CWT) και τρία νέα πανελλήνια ρεκόρ (CWT, CNF, FIM).
Στην κατηγορία ελεύθερης κατάδυσης με σταθερά βάρη (CWT) ο Γιώργος Παναγιωτάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο το μοιράστηκε με τον Γάλλο Maldame Christian αφού και οι δύο καταδύθηκαν στα 101 m!!!Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι την πρώτη θέση την κατέλαβε ο Γάλλος NERY Guillaume 117m και την δεύτερη θέση ο COSTE Carlos 116m από την Βενεζουέλα.!!